Boşanmada Gerekçeli Karar Ne Zaman Çıkar?, Boşanma kararı ne zaman çıkar

Boşanmada Gerekçeli Karar Ne Zaman Çıkar?, Boşanma kararı ne zaman çıkar

Boşanmada gerekçeli karar ne zaman çıkar konusu, boşanma tipine göre farklılık göstermektedir. Günümüzde hukuki anlamda iki tip boşanma vardır. Bunlardan birisi anlaşmalı, diğeri ise çekişmeli olarak tanımlanır.

Anlaşmalı boşanmada ortada kesin ve net bir neden vardır. Bundan dolayı kısa sürede dava sonuçlar. Çekişmeli davalarda ise süre uzayabilmektedir. Gerekçeli kararın çıkması ise mahkemenin yoğunluğu ve iş yükü ile alakalıdır. 15 ile 30 gün arasında değişmektedir.

Anlaşmalı boşanma gerekçeli karar örneği üzerinden sonucun neye dayanarak verildiği açık bir dille ifade edilmektedir. Bu tip boşanma davalarında süre çok uzamaz. Genellikle 1 ya da iki hafta içinde dava sonuçlanmaktadır.

Boşanma kararı nüfusa ne zaman geçer konusunda devam eden sürecin sona ermesi gerekmektedir. Gerekçeli karar ve tebliğ sonrasında, 2 haftalık bir temyiz süresi söz konusudur. Süre değişebilir. Eğer temyize gidilmemişse, 3 ile 5 gün arasında boşanma kararı nüfusa geçmektedir.

Kararın nüfusa geçmesi ile beraber kişin kimliğini değiştirmesi gerekmektedir. Kimlik değiştirme işlemleri hem yurt içinde hem de yurt dışındaki konsolosluklar üzerinden yapılabilir. Sürecin sonunda kadının soyadı da değişecektir. Aynı gün içinde nüfus cüzdanını almak mümkündür.

Anlaşmalı Boşanmada Gerekçeli Karar açıklanma işleminden sonra tarafların isteği üzerinde tebliğ yapılmaktadır. Temyiz sürecinin ardından süreç sona ermektedir. Konuya dair çok daha ayrıntılı bilgi almak için avukat ile hemen iletişime geçebilirsiniz.